انواع-پوستر

پوستر چیست؟ و انواع پوستر

پوستر چیست؟ و انواع پوستر کدامند؟ در اینجا شما را با مفهوم پوستر بصورت جامع آشنا و همچنین بهترین برنامه های طراحی پوستر با گوشی را معرفی میکنیم

 

پوستر چیست؟ و انواع پوستر کدامند؟ پوستر (در انگلیسی POSTER) یک ابزار تبلیغاتی است که از دو عنصر اصلی تشکیل شده است؛ عنصر گرافیکی و متنی. جایگاه اصلی پوستر در تبلیغات این است که به واسطه گرافیک زیبا، مخاطب از دور جذب می شود و هنگامی که نزدیک تر می شود، متن پوستر را که عموما حاوی یک درخواست یا اطلاع رسانی است را مورد مطالعه قرار می دهد.

آن‌ها ارزان و در عین حال یکی از ابزارهای مورد علاقه تبلیغ کنندگان هستند. امروز آن‌ها به گونه‌ای تکامل یافته‌اند که برای کمپین‌های سلامت عمومی و آکادمیک و موارد دیگر کاربرد دارند. در این‌جا ما به انواع متفاوتی از پوسترهای موجود و آن‌چه که آن‌ها را از هم متمایز و متفاوت می‌سازد نگاهی می‌اندازیم.

پوستر

تاریخچه پوستر

تاریخچه پوستر به اواسط دهه 1800 مورد باز می گردد زمانی که لیتوگرافی به یک فرایند چاپ مقرون به صرفه تبدیل شده بود. گسترش محبوبیت آن‌ها تا زمان تولید انبوه که تکمیل هنر تجدید چاپ را امکان‌پذیر کرد، مشاهده نشد. در آن زمان بود که ساخت پوستر به ویژه برای فروش محصولات گسترش یافت.

پوستر یکی از اولین فرم‌های تبلیغات بوده و در اوایل قرن 19 به عنوان ابزاری برای ارتباط تصویری توسعه یافته است. پوسترها توسعه تایپوگرافیک را تحت تاثیر قرار دادند زیرا بایستی از فاصله دور خوانده می‌شدند و نیازمند انواع بزرگ‌تری از حروف برای طراحی بودند و به چاپ‌های بزرگ‌تری (معمولا از جنس چوب به جای فلز) احتیاج داشتند. پوستر سریعا در سراسر جهان منتشر شد و به یکی از عناصر مهم طراحی گرافیک تجاری تبدیل گردید. بسیاری از هنرمندان مانند هنری تولوز لتروک و هنری ون در ورده پوسترهایی را طراحی کردند.

از پوسترها برای تبلیغ احزاب سیاسی استخدام سربازها و همچنین فروش محصولات و گسترش ایده‌ها به عموم استفاده می‌شده است. هنرمندان سبک تیپوگرافی بین‌المللی طراحی معتقد بودند پوسترها برای برقراری ارتباط می‌باشند و مشارکت آن‌ها در زمینه طراحی از تلاش‌شان برای تکمیل پوستر حاصل شد حتی با وجود محبوبیت اینترنت، پوسترها همچنان هر روز برای انواع مختلف دلایل تولید می‌شوند.

انواع پوستر

 1. پوسترهای تبلیغاتی

  بعضی از به یادماندنی‌ترین تصاویر فرهنگ عامه در قرن 20 را پوسترهای تبلیغاتی به ما ارائه داده‌اند: کوکاکولا کمل بانوم و بیلی همه و همه پوسترهایی را طراحی کرده‌اند که در فرهنگ عمومی در برابر آزمون زمان به خوبی ایستادگی کرده‌اند. بعضی از این پوسترها از طریق مجلات و روزنامه‌ها و حتی در بیلبوردهای شهری منتشر شده‌اند.

  انواع پوستر تبلیغاتی

  تصویر بالا پوستری از آلوفونسو موچا را نشان می‌دهد. او هنرمندی بود که در آغاز قرن 20 از توانایی و دید هنری خود، در طراحی پوسترهای تبلیغاتی برای فروش شراب و شامپاین و دیگر محصولات لوکس استفاده می‌کرد.

  این نوع از پوسترها نسبت به پوسترهای امروزه متفاوت هستند اما یک موضوع مشترک در همه پوسترهای تبلیغاتی این است که یک فرد تلاش می کند تجربه‌ای را بفروشد.

  پوستر موچا که در بالا آمده، موضوعش فروختن یک سبک زندگی لوکس و تجملاتیست و تنها به محصولات لوکس محدود نمی‌شود. کوکاکولا تلاش کرد تا تجربه یک روز آرام در ساحل را به شما بفروشد. پوسترهای سیگار تلاش می کنند تا به شما سبک زندگی محکم و جالب را بفروشند. این کمپانی‌ها تلاش می کنند تا پوسترهایی را طراحی کنند که به اندازه کافی قوی هستند و در طول سالیان در ذهن ما باقی می‌مانند. حتی اگر سن تان به شما اجازه نمی‌دهد تا پوسترهای زیادی از این نوع را در رسانه های چاپ شده ببینید، بسیاری از افراد این برند را بر اساس آن چه که این کمپانی ها موفق شده‌اند از قبل به فروش برسانند، شناسایی می‌کنند.

 2. پوسترهای سیاسی

  معروف‌ترین پوسترهای سیاسی تاریخ، عموما با جنگ در ارتباط بوده‌اند. در طی جنگ جهانی اول ما پوسترهایی مانند لرد کیچنر و عمو سم را مشاهده می کردیم که از آن‌ها برای بهبود روند به کارگیری سربازها استفاده می‌شد، اما قدرت آنها اغلب دست کم گرفته می‌شد. به عنوان مثال پوستر لرد کیجنر را در نظر بگیرید.

  انواع پوستر سیاسی

  اگرچه بر اساس معیارهای امروز ممکن است این پوستر برای ما ساده به نظر برسد اما این طراحی در جنگ جهانی به شکل باورنکردنی در تبلیغ میهن پرستی در بریتانیا اول موثر بود. در آن زمان نیروهای مسلح بریتانیا کاملا از داوطلبان تشکیل شده بود. دولت پوسترهایی را در شروع جنگ به منظور به کارگیری 100 هزار نیروی جدید منتشر کرد. این یک چالش دشوار محسوب می‌شد. آن‌ها پوسترهای متفاوتی را امتحان کردند اما پوستر لرد کیچنر در بالا چیزی بود که در حقیقت به کارگیری سربازان را در جنگ پیش برد. زمانی که آن‌ها از این پوستر استفاد کردند سیلی از داوطلبان پیشقدم شدند و این پوستر به اندازه‌ای موثر بود که در حدود 2 میلیون و 500 هزار نفر داوطلب برای جنگ در 18 ماه آینده ثبت‌نام کردند.

 3. پوسترهای فیلم

  پوسترهای فیلم یکی از مهم‌ترین پوسترها در فرهنگ عامه در طی دهه‌های اخیر بوده‌اند استودیوهای فیلم‌سازی زمانی که متوجه شدند نمایش قطعات کوچکی از فیلم یک شیوه ارزان برای تبلیغ آن عموم است. از این نوع پوسترها استفاده کردند.

  انواع پوستر فیلم

  در ابتدا و تا زمان تسلط رسانه‌های دیجیتال پوسترهای فیلم از تصاویر رنگی و گاهی تصاویر کارتونی به منظور جلب تماشاگران استفاده می‌کردند. در طی زمان پوسترهای رنگی و اولیه فیلم رسانه‌های جمعی هنوز گسترش نیافته بودند و در نتیجه طراحان تنها بایستی با استفاده از یک تصویر تماشاگران را جذب می‌کردند زیرا آن‌ها احتمالا قبلا پیش‌نمایش‌ها زیادی را درباره فیلم ندیده بودند. در نظر داشته باشید که طراح می‌تواند تاکید را بر روی جزئیات مهمی قرار دهد که می‌تواند مخاطب را به تماشای فیلم راغب کند. اسامی بازیگران مهم و همچنین کارگردانان با چاپ‌های مشکی و بزرگ به این دلیل است که بیننده همیشه به خاطر داشته باشد تا چه کسانی در این فیلم ظاهر شده‌اند.

  پوستر فیلم inception

  در حالی که امروزه پوسترهای فیلم عمدتا از عکس‌ها و جلوه‌های ویژه و شعار تشکیل شده‌اند و این خروجی‌ست از سبک پوسترهای قدیمی اما پوسترهای جدید اغلب اطلاعات بهتری از آنچه که فیلم برای ارائه خواهد داشت عرضه می‌کنند و بر قدرت تلویزیون و دیگر رسانه‌های تبلیغاتی در ذهن بینندگان تکیه دارند.

 4. پوسترهای تلقینی و انگیزشی

  اگر شما در دهه 90 به یک کلاس درس و یا دفتر کار وارد می‌شدید احتمالا این نوع از پوسترها را مشاهده می‌کردید. پوسترها معمولا تصاویر ساده‌ای مانند قله کوه و یا شخصی در حال دویدن در امتداد یک مرز مشکی پررنگ و یک پیام ساده انگیزشی در زیر تصویر بودند.

  تاریخچه پوستر

  این پوسترها در دهه 90 محبوبیت زیادی به دست آوردند و همچنان هم در دفاتر کار و یا مدرسه‌ها مشاهده می‌شوند آن‌ها به اندازه‌ای محبوب شدند که امروز هم ما این نوع از پوسترها را با پیام‌های طنزآمیز و یا خنده‌دار در زیر تصویر مشاهده می‌کنیم.

 5. پوسترهای رویدادها

  شما احتمالا این انواع پوستر را در رویدادهای تبلیغاتی شهر مانند کنسرت‌ها نمایشگاه‌ها و یا دیگر رویدادها مشاهده کرده‌اید. هر نوع رویداد و یا گردهمایی عمومی غالبا با پوسترها تبلیغ می‌شوند و بعضی از رویدادها بیشتر از خودشان به خاطر پوسترهایشان معروف شده‌اند.

  پوستر چیست؟

  بعضی از مشهورترین پوسترهای رویدادی به پوسترهای مبارزات از عصر طلایی بوکس مربوط می‌شوند که به تبلیغ این مسابقات می‌پرداختند. پوسترهای اولیه از مسابقات تاریخی و یا مهمی می‌توانند در حراجی‌ها بسیار پول‌ساز باشند زیرا آن‌ها معمولا فرم‌های تبلیغاتی در آن زمان بوده‌اند. پوستر بالا نمونه‌ای‌ست که در زئیر چاپ و آویخته شده بود.

  پوستر

  پوسترهای کنسرت‌ها نیز در طول سالیان به دلیل طرح‌های طبلی‌اشان به محبوبیت قابل‌توجهی دست یافته‌اند و به آیتم‌های مورد نظر مجموعه‌داران تبدیل شده‌اند. پوسترهای کنسرت‌های قدیمی مانند پوستر جفرسون ایرلاین در بالا گاهی یافته‌های نادری هستند زیرا بسیاری از این پوسترها برای یادگاری طراحی شده بودند و اغلب تنها یک بار و در طول کنسرت مورد استفاده قرار می‌گرفتند. اگر شما پوسترهای قدیمی از نمایش‌های معروف را در اطاق زیر شیروانی خود دارید احتمالا صاحب یک آیتم مخصوص کلکسیونرها هستید.

 6. پوسترهای مسافرتی

  این نوع از پوسترها مخاطبان خود را تشویق می‌کنند تا به مقاصد مختلف سفر کنند. اغلب توسط آژانس‌های مسافرتی مورد استفاده قرار می‌گیرند و بعضی از مشهورترین پوسترهای مسافرتی شامل پوسترهای آمریکایی دابلیو پی ای آمریکایی هستند که در دهه 1930 آغاز به کار کردند.

  پوستر مسافرتی

  این نوع از پوسترهای مسافرتی در فرودگاه‌ها و هتل‌ها و هر نوع از کسب و کاری که با تورسیم سر و کار دارد رایچ هستند. هدف از آن‌ها انگیزه دادن به مخاطب برای بازدید از یک مکان جدید است.

 7. پوسترهای آموزشی

  این نوع از پوسترها می‌توانند در دانشگاه و یا محیط‌های آکادمیک برای برجسته‌سازی کار تحقیقاتی مورد استفاده قرار گیرند. این نوع از پوسترها عموما برای ترویج بحث و یا به عنوان یک قطعه همراه برای یک سخنرانی و یا مقاله کاربرد دارد. البته در آموزش تحقیق واقعی همیشه مهم‌تر است زیرا آن‌ها اغلب مانند تحقیق مورد بررسی قرار نمی‌گیرند.

  پوسترهای آموزشی

  آن‌چه که پوسترهای تحقیقاتی و یا آموزشی را متفاوت می‌سازد این است که بیشتر پوسترها از لحاظ بصری بسیار چشم‌نواز هستند و به ترکیب و یا ویژگی‌های زیبایی‌شناسی متکی می‌باشند در حالی که پوسترهای آموزشی اغلب به اطلاعات متکی هستند و نسخه خلاصه شده‌ای از تحقیقات را ارائه می‌دهند. توجه داشته باشید که تمام فرایند علمی تحقیقات به نظر می‌رسد که در پوستر آکادمیک بالا خلاصه شده است.

 8. پوسترهای نورسیاه

  این نوع از پوسترها در اواخر دهه 60 از محبوبیت قابل‌توجهی برخوردار شدند این هم به دلیل جلوه‌های ویژه‌ای بود که آن‌ها با استفاده از نور ماوراء بنفش ایجاد می‌کردند. آن‌ها بخش مهمی از جنبش ضدفرهنگ شدند و بعضی از پوسترهای قدیمی از این نوع آیتم‌های کلکسیونرها نیز محسوب می‌شوند به عنوان مثال می‌توان به اوج از مایکل باومن اشاره کرد.

  پوستر

   

طراحی پوستر با گوشی

اگر بطور حرفه ای با نرم افزارهای طراحی آشنا نیستید و قصد طراحی پوستر یا حتی تراکت را دارید، جای نگرانی نیست. در ادامه چند مورد از بهترین برنامه ها در زمینه طراحی پوستر را معرفی میکنیم که می توانید با کمک آنها در سریع ترین زمان پوسترهای جذابی بسازید:

 1. Promeo: با این برنامه کاربردی می توانید به هزاران قالب آماده با کیفیت دسترسی پیدا کنید. این قالب ها کاملا قابلیت شخصی سازی را دارند که میتوانید متناسب با سلیقه خود آنها را تغییر دهید. این قالب ها را میتوانید در موضوعات غذا، مد، حیوانات خانگی، عاشقانه، سفر و … پیدا کنید.
 2. Picsart: این برنامه بهترین گزینه برای مبتدی ها می باشد. Picsart یک برنامه ویرایش عکس است که ویژگی هایی مثل ساخت کلاژ، طراحی استیکر و حذف پس زمینه را دارد. با قالب ها، فیلترها و افکت های داخل این برنامه خیلی راحت می توانید پوستر بسازید.

 3. Canva: شاید اسم این برنامه به گوشتان خورده باشد. Canva یکی از محبوب ترین برنامه های ادیت عکس است که قالب های آماده متنوعی را در اختیارتان می گذارد. با این برنامه هم می توانید قالب های مورد علاقه تان را شخصی سازی کنید و هم از صفر پوسترهایی را طراحی کنید.

 4. Poster Maker, Flyer Maker: یکی دیگر از برنامه های محبوب پوستر ساز که با استفاده از آن می توانید پوسترهای تبلیغاتی و تراکت های چشم نوازی را بسازید. این برنامه مجموعه ای از بکگراندها، افکت ها، فونت ها و استیکرها را در اختیارتان میگذارد.

 5. VistaCreate: در نهایت، VistaCreate از دیگر برنامه های کاربردی در زمینه طراحی پوستر است که همچنین مبتنی بر بستر فضای ابری است و می‌توانید مستقیماً عکس‌های طراحی شده روی گوشی خود را در کامپیوتر و بالعکس نیز تغییر دهید. اما لازم به ذکر است که نسخه رایگان این برنامه محدودیت هایی را نیز دارد.

با این برنامه های کاربردی، خیلی راحت و سریع می توانید پوسترهای جذابی را بسازید. با اینکه این برنامه ها نمیتوانند جایگزین نرم افزارهای حرفه ای در حوزه طراحی پوستر باشند، اما اگر مبتدی هستید یا دانش زیادی از نرم افزارهای حرفه ای گرافیکی ندارید، می توانند گزینه خوبی برایتان باشند.

نتیجه‌گیری

پوسترها فقط برای آویختن در اطاق کودکان و یا تبلیغ رویدادهای شهری مورد استفاده قرار نمی‌گیرند ما می‌دانیم که پوسترها برای فروختن همه چیز در طی قرن گذشته کاربرد داشته‌اند. در نتیجه امروز ما می‌توانیم بسیاری از انواع مختلف پوسترها را مشاهده کنیم و آن‌ها به اجزاء اساسی جنبش‌های فرهنگی تبدیل شده‌اند. به عنوان مثال پوسترهای نور مشکی در جنبش‌های فرهنگی در دهه 60 و یا پوسترهای آلفونسو موچا در آغاز قرن بیستم هنرهای زیبا و ترکیب را به بخش تولید انبوه اجتماع آوردند. امروزه اگرچه پوسترها همچنان برای فروش رویدادها و کالاها مورد استفاده قرار می‌گیرند اما پتانسیل چشمگیر و آگاهی‌دهنده آن‌ها از طریق متن همچنان مورد استفاده تمامی افرادی قرار می‌گیرند که می‌خواهند ایده‌ای را بیان کنند و یا اینکه با مخاطب خود ارتباط برقرار کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 4.8]
فرزام قلیزادگان
فرزام قلیزادگان
فرزام قلیزادگان، متولد دی ماه 1374 فارغ التحصیل رشته الکترونیک به عنوان مدیر سایت بنرساز فعالیت خود را در زمینه طراحی گرافیک از سال 1390 آغاز کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در این مقاله می‌خوانید: