لیبل چیست؟

 

تعریف و تاریخچه لیبل “Label”

برچسب ظریفی که بر روی کالا چسبانده می‌شود لیبل نام دارد. لیبل معمولاً حاوی اطلاعاتی درباره مشخصات یک کالا یا شی می‌باشد. لیبل روی اجسام چسبانده می‌شود در حالی که موارد مشابه مانند “تگ” بر روی اجسام نصب می‌شوند که این مورد درباره‌ی همه‌ی اجسام امکان‌پذیر نمی‌ باشد. قیمت لیبل در مقایسه با تگ و موارد مشابه ارزان‌ تر است.

لیبل چیست؟

استفاده‌ی رسمی از لیبل و بارکد  به سال ۱۹۳۰ باز می‌گردد. علت به‌ کارگیری لیبل‌ سرعت بخشیدن به امور مربوط به خرید‌ و‌ فروش بود و تکنیک‌ های مورد استفاده در این باره، هنوز هم در حال پیشرفت است.

انواع لیبل

لیبل کاغذی  “Paper Label

 

 

از نظر نوع و مارک، متنوع‌ترین لیبل است. لیبل کاغذی شامل انواع  لیبلِ مات – گلاسه – نیمه گلاسه در رنگ‌های مختلف به صورت معمولی و برچسبی عرضه می‌شود. محیط مصرف این نوع لیبل، محل‌ها و مکان‌های خشک و پاکیزه بوده و عمر مفید آن کوتاه است.

لیبل چیست؟

لیبل حرارتی  “Thermal Label” 

 

چاپ این نوع لیبل بدون ریبون و توسط حرارت مستقیم هد دستگاه انجام می‌شود و در مواقعی از این نوع لیبل یا برچسب استفاده میشود که مصرف کننده میخواهد روی یک جسم مشخصاتی برای چند روز داشته باشد ، چون عمر نوشته روی لیبل حرارتی بسیار کوتاه است .عمده‌ترین موارد مصرف در آزمایشگاه های پزشکی میباشد.

لیبل چیست؟

لیبل بی رنگ و شفاف “Transparent Label”

 

مشخصه‌ی این نوع لیبل، قابل رؤیت بودن نوشته‌های روی آن از هردو سو است. عمده‌ی مصرف آن بر روی شیشه‌های اتومبیل و برخی از کارت‌های ضمانتی و برچسب‌های دارای کاربرد بر روی  شیشه‌ها می‌باشد.

لیبل متال ” Metal Label “

 

از مقاوم‌ترین نوع لیبل‌ها در برابر انواع پاک‌کننده‌ها است چون چاپ بر روی آن‌ها بیش‌تر با “ریبون رزین” انجام می‌شود. ضدخش و دارای قدرت چسبندگی زیاد در سرما و گرما (از ۴۰- تا۲۲۰+ درجه) می‌باشد و اکثراً در لوازم برقی و خودرو کاربرد دارد.

لیبل چیست؟

لیبل اموال “Asset Label”

 

یکی از ضخیم‌ ترین انواع لیبل می‌باشد و نوعی ساخته میشوند که بعداز نصب به بصورت سالم از روی جسم کنده نمیشود وقتی خیلی برای کندن آن تلاش شود تکه تکه میشود و عمر طولانی دارند اما نباید زیاد زیر نور مستقیم خورشید باشد ، این نوع لیبل برای سطح روغنی و چرب مناسب نیست.همانطور که اسمش معلوم است در ادارات و شرکت ها بر روی اموال منقول و اسباب نصب میگردد.

لیبل چیست؟

لیبل پشت متال “Back Metal Label “

 

“لیبل پشت متال”یکی از بالاترین قدرت‌های چسبندگی در میان لیبل‌ها را دارد. بعضی از اجسام مثل  پارچه ، تایر خودرو و لاستیک های نرم بسختی مدت طولانی روی آن عمر میکنند اما لیبل پشت متال کار را ساده کرده است و به جرعت میشه گفت دیگر از کندن غیر ممکن است .این جنس لیبل در پارچه فروشی ها ، تایرهای خودرو و غیر استفاده زیادی دارند.

لیبل چیست؟

لیبل وُید  “Void Label

 

این نوع لیبل، مقاومت زیادی در مقابل کش آمدن و گرما (تا ۸۰ درجه) دارد. بیش‌تر به دو نوع: نقره‌ای و شطرنجی تقسیم می‌شود. قسمتی از نوع شطرنجی آن در هنگام جدا شدن از سطحی که به آن چسبانده شده روی سطح مذکور مانده و لیبل قابل استفاده‌ی مجدد نمی‌شود. در مدل نقره‌ای، با کندن آن از سطحی که به آن چسبانده شده کلمه‌ی VOID بر سطح، نقش می‌بندد و لیبل دیگر قابل استفاده‌ی مجدد نیست. عمده‌ی مصرف آن در مباحث گارانتی است.

لیبل چیست؟

لیبل سکوریتی “Security Label “

 

کاربرد این لیبل به عنوان برچسب اموال و یا در موارد مرتبط با مباحث گارانتی می‌باشد. در صورت تلاش برای کندن آن، این لیبل مانند گچ خُرد می‌شود.

لیبل پی وی سی ” Pvc Label “

 

دارای دو نوع مات و براق است. عمده‌ی پایداری آن در برابر عوامل طبیعی از قبیل تابش آفتاب یا باد و باران می‌باشد. این لیبل نیز در لوازم برقی و خودرو کاربرد بیش‌تری دارد. برای چاپ روی برچسب پی وی سی از ریبون های وکس رزین ، رزین و سوپر رزین استفاده می شود. این نوع لیبل از جنس پلاستیک بوده و در مقابل رطوبت و آب و باد مقاوم بوده و در عین حال در مقابل کشیدگی مقاوم است.

لیبل چیست؟

لیبل تایوک “Tywac Label”

 

از الیاف فشرده شده‌ی پارچه‌ ای ساخته می‌شود و در موارد مرتبط با خودرو و پوشاک استفاده میشوند .

رول پارچه ای “Fabric Roll”

 

این لیبل  در صنایع پوشاک کاربرد گسترده‌تری دارد و در آن از چسب استفاده نمی‌شود.

تگ لیبل – لیبل امنیتی (Tag Label)

 

در حقیقت نوعی لیبل دزدگیر است! که مرتبط به نوعی سیستم مغناطیسی در محل مورد استفاده بوده و باعث جلوگیری از خروج غیر مجاز کالا یا اشیاء از محل مورد نظر می‌شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.