طراحی ست اداری چیست؟

 

طراحی ست اداری به مجموع سربرگ، پاکت نامه، کارت ویزیت، CD طراحی شده، سربرگ A۴و A۵ ، پاکت A۴و مواردی مانند کاغذ یادداشت، کارت های ورود و خروج کارکنان، لیبل و . اطلاق می‌گردد.

 سربرگ:

سربرگ برگه ای است که به صورت عمومی در ابعاد A۴ ارائه می گردد و بیشتر جهت انجام امور اداری و نامه نگاری شرکت ها استفاده می گردد.

در یک سربرگ به صورت استاندارد می توانند مواردی همچون: لوگو، عنوان، آدرس، آدرس سایت، و ایمیل، تاریخ، شماره، پیوست و عناصر بعدی و دیگر عوامل که توسط چاپگرها بر روی کاغذ چاپ نمی شوند نام برد. بصورت معمول عنوان در قسمت بالایی سربرگ قرار می گیردکه البته این یک قانون کلی نمی باشد و باتوجه به درخواست مشتری و خلاقیت طراح می توان این محل را تغییر داد. البته این موضوع مطرح است که جای لوگو بر روی سربرگ باید به گونه ای مشخص شود که صدمه ای به کاربرد سربرگ وارد نکند! محل قرار گرفتن لوگو و نام شرکت در سمت چپ و یا راست صفحه در طراحی بسیار بستگی به شکل، ابعاد، و جهت لوگو دارد. و به صورت لکی در سربرگ های سازمان ها و ارگان ها نشانه در سمت راست بالا اجار می گردد تا امکان چاپ تاریخ و شماره و همچنین پیوست در سمت چپ امکان داشته باشد. درج موارد بالا در سمت چپ سربرگ طراحی شده این امکان را به سازمان می دهد که پس از بایگانی نامه ها دستیابی به نامه ها بسیار آسان گردد، اندازه لوگو هر چند نشاءت گرفته از شکل گرافیکی و طراحی لوگو می باشد ولی قابلیت کوچک کردن و بزرگ کردن را در طراحی سربرگ دارد. اما به صورت استاندارد محدوده این تغییرات حدودا بین پنج تا پانزده سانتی متر مربع می باشد.

طراحی ست اداری چیست؟

اندازه فونت نیر بسته به اندازه متن، بین ۸ تا ۱۴ مشخص گردید که معمولا بولد می باشد. لازم است طراحان سربرگ به این نکته توجه داشته باشند، در صورتی که عنوان متن طولانی شد امکان تقسیم آن به چند خط میسر باشد.

و به صورت لاتین بخش های اصلی عنوان را با فونت های درشت تر از دیگر بخش ها قید می نمایند. عنوان در مجاورت لوگو قرار می گیرد و با توجه به لوگو و دیگر شرایط در پایین و چپ یا راست لوگو قرار می گیرد.

هرچند محل قرار گرفتن عنوان بسیار وابسته به شکل کلی سربرگ طراحی می شود و قابل تغییر می باشد اما هیچگاه عنوان در بالای لوگو آورده نمی شود. هر نوع قوانینی که در طراحی سربرگ بکار می رود، باید با لوگو همخوانی داشته باشد. آدرس محل کار و همچنین آدرس سایت و ایمیل در پایین سربرگ درج می گردد. اندازه فونت نشانی نیز با توجه به عرض آن بین هشت تا دوازده خواهد بود. تمامی مواردی که در سربرگ طراحی می شود. از کناره های سربرگ فاصله خواهند داشت. در طراحی سربرگ باید توجه داشت زمینه های مورد استفاده تا حد امکان بدون رنگ باشند زیرا در غیر این صورت در هنگام کپی کردن کیفیت سربرگ تا حد ناخوانا شدن پایین می آید، همچنین در طراحی سربرگ و ست اداری باید به روشی طراحی نمود تا خللی در نوشتار ایجاد نکند، عواملی که در یک طراحی مناسب سربرگ باید رعایت شود.

  1. لوگو و نام تجاری
  2. آدرس- آدرس سایت- آدرس ایمیل
  3. هویت بصری سربرگ می باشد.

طراحی ست اداری چیست؟

طراحی کارت ویزیت

کارت های ویزیت معمولا در ابعاد نه در پنج سانتی متر است که بر روی جستجوهاس مختلف با گراماژ گوناگون ارائه می گردد. کارت ویزیت در واقع نخستین سفیر تبلیغاتی برای یک فعالیت اقتصادی می باشد عناصری که معمولا در طراحی یک کارت ویزیت کاربرد دارند عبارتند از لوگو و نام شرکت. شرح فعالیت شرکت به صورت اختصاری آدرس دفتر و محل کار، آدرس سایت و ایمیل و شماره های تماس فر می باشد. ضمنا تمامی فونت ها باید از یک نوع و همچنین یک اندازه باشد و مشابهت داشته باشند و وجود عکس هایی با جزئیات زیاد توصیه نمی شود. کارت ویزیت نیز هنگام با نوع فعالیت و موضوع سفارش دهنده کارت ویزیت قابلیت طراحی خواهد داشت.

تغییر ساختار به صورت خلاقانه در کارت ویزیت و همچنین استفاده از رنگ های همخوان با فعالیت و چشم گیر می تواند در پیشبرد اهداف بسیار تاثیرگذار باشد

پاکت نامه (ست اداری)

طراحی پاکت نامه جزئی از ست اداری است که معمولا مناسب با ابعاد سربرگ ها مشخص می گردد پاکت های نامه نیز دارای لوگو و عنوان فعالیت و اسم شرکت و آدرس بر روی پاکت الزامی می باشد. محل قرار گرفتن لوگو و عنوان معمولا در سمت چپ و بالای پاکت نامه می باشد. نشانی نیز در قسمت پایین پاکت نیز می باشد.

چیدمان عناوین موجود در طراحی پاکت نامه که یک جزء از ست اداری می باشد نیز بالا و سمت راست پاکت نامه می باشد.

طراحی ست اداری چیست؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.