سایز یا ابعاد استاندارد تراکت

سایز یا ابعاد استاندارد تراکت چند سانتی متر است؟ برای طراحی تراکت باید از سانتی متر استفاده کنیم یا پیکسل؟ رزولیشن مخصوص چاپ تراکت چند است؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات تا انتهای این مقاله از بخش آموزش سایت ” بنرساز ” همراه ما باشید.

اندازه کاغذ برای چاپ تراكت چیست؟

این سؤالی رايج است که بسیاری از شرکت‌های کوچک به طور مداوم از خودشان می پرسند. تراکت ها به صورت استاندارد به صورت A5 , A4 , A6 و… می باشند که در ادامه به بررسی ابعاد آن ها خواهیم پرداخت.

یکی از بزرگترين مزیت‌های تراکت‌های چاپ‌شده، این است که مشتری می‌تواند آن را نزد خود نگه دارد و بعداً سر فرصت به آن نگاهي بياندازد. در ادامه، نگاهی به‌اندازه‌ی کاغذهاي تراكت می‌اندازیم.

تراکت تبلیغاتی چیست؟

معمولا به برگه‌های تا نشده که برای اطلاع رسانی از یک رویداد، همایش، ارائه محصول و… به کار می‌رود تراکت می‌گویند. تراکت‌ها اطلاعت جامعه‌ای را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهند و عموما به صورت انبوه در بین مردم پخش می‌شود. تراکت تبلیغاتی کاربردهای متعددی دارد که مهم‌ترین این کاربردها عبار‌ات‌اند از:
• اعلام رویدادی مانند کنسرت، نمایشگاه و…
• ارائه یک پیام تبلیغاتی برای فروش محصول
• اطلاع رسانی در مورد یک پیام یا اطلاعیه مذهبی، سیاسی و اجتماعی
• اطلاعیه استخدام نیرو برای سازمان‌های دولتی و غیر دولتی
همان طور که مشاهده می‌کنید دامنه کاربرد تراکت تبلیغاتی بسیار وسیع است. حال که با تراکت تبلیغاتی و کاربرد آن آشنا شدید به سراغ ابعاد استاندارد تراکت می‌رویم.

سایز استاندارد تراکت

  • سایز تراکت A5
  • سایز تراکت A4
  • سایز تراکت A6
  • سایز تراکت A7
  • سایز تراکت DL
  • سایز تراکت مربع

ابعاد تراکت

در ادامه مطلب، به طور دقیق سایز و ابعاد تراکت های کاغذی را بررسی می کنیم:

سایز تراکت A5

كاغذ بعدي A5 است که 210 میلیمتر در ۱۴۸ میلیمتر، یکی دیگر از اندازه‌های محبوب برای چاپ تراكت، كه فضاي زيادي برای توضیح پیامتان در اختيارتان می‌گذارد. تراكت A5 یک راه مؤثر براي ارائه پيشنهاد خود به مشتریان است، به اين دليل كه می‌توانید از هر دو طرف صفحه برای ترویج یک محصول، خدمات، رویداد و یا پیشنهاد ویژه استفاده کنید. تراکت‌های A5 برای فروش کالا، نمایشگاه‌های تجاری، قرار دادن آگهی درب منازل و کمپین‌های بازاریابی مستقیم، محبوب هستند. اگر در حال برنامه‌ریزی هر یک از این‌ها براي ماه‌های آینده هستيد، كاغذ A5 را فراموش نكنيد

سایز تراکت A4

درحالی‌که می‌توانید تراکت‌هایتان را در اندازه A3 چاپ كنيد، A4 آنقدري بزرگ هست كه توسط شرکت‌ها مورداستفاده قرار گيرد. بعدازاین به ابعاد پوستر نزدیک‌تر می‌شوید و اثربخشی تراكتتان شروع به از بين رفتن می‌کند. به یاد داشته باشید، کلید يك تراكت مؤثر اين است که مشتری بخواهد آنرا بردارد و با خود ببرد. چیزی که به‌راحتی در کیف یا جیب آن‌ها جا بگيرد. تراکت‌های A4 معادل (297mm X 210MM) فضای کافی برای ايجاد خلاقيت در اختيار شما می‌گذارد، همچنين به شما پلت فرمي براي توضیح همه‌چیز با جزئیات بیشتر می‌دهد. اگر یک محصول و یا خدمات به خصوصي داريد که نیاز به توضیح دارد، پس با استفاده از تراكت A4 خود، مزایای بسیاری را كه مشتریان شما می‌توانند انتظار لذت بردن از آن را داشته باشند، با توضيحاتتان برجسته‌تر كنيد.

سایز تراکت A7

اگر از افرادی هستید که از تراکت های بزرگ خوشتان نمیاد ، پیشنهاد ما به شما کاغذ A7 است. کاغذ A7 از کوچک ترین اندازه های موجود برای چاپ تراکت است. تراکت که با کاغذ a7 تولید می شود 105 میلیمتر در 74 میلیمتر اندازه دارد. این تراکت با توجه به اندازه ای که دارد باید در کمترین زمان ممکن و در کمترین لغات ممکن هدف را در ذهن مخاطب بسازد. معمولا از تراکت هایی با این اندازه برای پیشنهاد دادن و معرفی یک فروشگاه و … استفاده می شود. به صورت خلاصه پیام داخل این تراکت باید خیلی کوتاه و تاثیرگذار باشد.

سایز تراکت A6

یکی از معمول‌ترین اندازه‌های تراكت، کاغذ A6 است که بسيار شبیه به اندازه‌های كاغذ یک کارت‌پستال 148 میلیمتردر ۱۰۵ میلیمتر است. بر روی یک تراكت A6 شما فضای بیشتری برای ارائه‌ی پیام خود داريد و این تراکت‌ها به دليل سبك و كوچك بودن، به‌عنوان يك وسیله‌ی ارائه پيام بسيار خوب عمل می‌کنند. همچنین می‌توانید از تراكت A6 برای ارائه یک پیشنهاد ویژه و یا رویداد به یک مشتری که به‌تازگی چیزی را از شما خریداری كرده، استفاده کنید. این یک راه بسیار خوب برای استفاده از تراکت‌ها و فروش بيشتر است

سایز تراکت مربع

براي اينكه تراكتتان از یک تراكت استاندارد برجسته‌تر به نظر بيايد، استفاده از یک تراكت مربعي را در نظر بگيريد. ابعاد محبوب در چاپ دیجیتالي ۱۴۰ در ۱۴۰ میلیمتر، ۱۴۸ در ۱۴۸ میلیمتر و ۲۱۰ در ۲۱۰ میلیمتر هستند. باز هم این‌ها می‌توانند برای یک کمپین پست مستقیم، به دليل شکل و اندازه خود، نسبت به پست معمولی زمانی که در صندوق نامه مشتری قرار می‌گیرد برجسته‌تر به نظر بيايند.

اندازه و وزن مناسب كاغذ

تصمیم‌گیری در مورد اندازه کاغذ به اينكه شما به چه قصدي از آن استفاده خواهيد كرد بستگي دارد. آیا قصد داريد تراکت‌هایتان را در بسته‌بندی با فروش آنلاین خود قرار دهيد و یا می‌خواهید يك آگهی برای نمایشگاه تجاری چاپ كنيد؟ به پیام خود فكر كنيد و سپس براي بهترين اندازه‌ای كه می‌تواند اين پيام را به مخاطبانتان برساند، تصميم بگيريد.

جدول سایزهای مرسوم تراکت
نام محصول میلیمتر اینچ
DL Size (1/3 A4) 99×210 mm (10×21 cm) 3-7/8×8-1/4 in
تراکت A4 210×297 mm (21×30 cm) 8-1/4×11-3/4 in
تراکت A5 148×210 mm (15×21 cm) 5-7/8×8-1/4 in
تراکت A6 105×148 mm (10×15 cm) 4-1/8×5-7/8 in
تراکت A7 74×105 mm (7.5×10 cm) 2-7/8×4-1/8 in

سایز یا ابعاد تراکت تبلیغاتی

در این مقاله به صورت تخصصی به بررسی سایز یا ابعاد تراکت تبلیغاتی پرداختیم. سایز تراکت تبلیغاتی وابسته به نوع آن متفاوت می باشد. جنس اکثر تراکت های تبلیغاتی گلاسه 120 گرم می باشد.

نکته مهم: توجه داشته باشید در طراحی تراکت باید از رزولیشن 300dpi استفاده کنید!

كاغذ DL

ورقه‌های DL یک مدل محبوب براي تراكت بوده و ⅓ صفحه A4 هستند که ۲۱۰ میلیمتر در ۹۹ میلیمتر میباشد. ابعاد آن‌ها اين اجازه را می‌دهد كه به‌راحتی در پاکت DL جا شوند و باعث می‌شود یک انتخاب عالی برای کمپین پست مستقیم باشند. همچنین یک مورد مناسب برای در جیب قرار دادن هستند و یک انتخاب خوب برای نمایشگاه‌های تجاري که در آن شما می‌توانید آگهی‌های مختلف DL را در یک پاكت DL قرار داده و دامنه محصولات و خدمات خود را در معرض نمايش بگذاريد

سایز DL چیست؟

اصطلاح DL (تراکت A4) در واقع به اندازه پاکت DL (پاکت ملخی یا اداری) که ابعادش 110mm x 220mm میباشد اشاره دارد. بنابراین تراکت DL، در واقع تراکتی است که متناسب با پاکت DL میباشد و داخل پاکت ملخی جا میگیرد. اصطلاح درست برای این تراکت ⅓ از A4 هست که معادل 99mm x 210mm می باشد.

سایز Legal چیست؟

در ایالات متحده و کانادا اندازه مرسوم کاغذ letter size یا برخی مواقع US letter نامیده میشود. این ½8 اینچ عرض و 11 اینچ طول دارد. اندازه شایع دیگر کاغذ در ایالات متحده آمریکا Legal یا US legal نامیده می شود. ابعاد کاغذ Legal عبارت است از ½8 اینچ عرض در 14 اینچ طول.

در این مقاله به صورت کامل به موضوع سایز یا ابعاد تراکت پرداختیم.

منبع: بنرساز

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
فرزام قلیزادگان
فرزام قلیزادگان
فرزام قلیزادگان، متولد دی ماه 1374 فارغ التحصیل رشته الکترونیک به عنوان مدیر سایت بنرساز فعالیت خود را در زمینه طراحی گرافیک از سال 1390 آغاز کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در این مقاله می‌خوانید: